Letecká navigace

N-Tracking

N-Tracking je aplikace pro sledování letů, vytvořena oddělením NAVBLUE, které spadá pod firmu Airbus. Tato aplikace slouží k detekci a sdílení informací o nestandardním chování letadel a umožňuje pomáhat s rozhodovacími mechanismy pro zvýšení bezpečnosti letů.

Tlak, aby byly komerční lety monitorovány nad rámec "klasických" přehledových systémů vzrostl po tragédii letu společnosti Air France z Ria do Paříže v roce 2009, a byl ještě umocněn při zmizení letu MH370 v roce 2014. Dva měsíce po incidentu komunita provozovatelů v letectví, vedená ICAO, ustanovila komisi GADS (global aeronautical distress and safety system), která navrhla vytvoření standardů za výše uvedeným účelem. Tyto standardy ukládají každému provozovateli aerolinky nahrávat pozici letu každých 15 minut a to s platností od konce listopadu 2018. Zároveň tyto standardy ukládají provozovateli jak má nahrávat případy v abnormálních a nestandardních situacích. Je na každém provozovateli, jaký produkt uvede do provozu, ale jednou z možností je právě NAVBLUE N-Tracking.

Airbus pro tento produkt vypracoval studii společně s OCC (operation control center) jednotlivých společností, aby se ukázalo, jaký komunikační kanál v současné době společnosti pro komunikaci s letadly používají. Z této studie vyplynulo, že nejpoužívanějším typem datové komunikace je ACARS. Proto se NAVBLUE rozhodlo založit svojí aplikaci na tomto principu, a ještě ho rozšířit o data ADS-B od známé firmy provozující flightradar24.com.

Vznikla tak webová aplikace, která ukazuje na mapovém podkladu cíle, žlutě vlastní letadla, modře letadla jiných společností a červenou barvou pak letadla, která jsou v jiné poloze, než by měla být. Kliknutím na symbol letadla se otevře informační tabulka, která přidá k letu doplňující informace (ETA, výšku, vertikální rychlost, rychlost vůči zemi a uletěnou vzdálenost).

N-Tracking dále umožňuje zobrazit meteorologická data (FIR, METARy, SIGMET, AIRMET, PIREP).